Monday, September 28, 2009

Loeng 4 - Matt Webbi kriteeriumid

Analüüsin ajaveebis Matt Webbi kriteeriumide alusel sotsiaalvõrgustiku Orkut.
Identiteet - on võimalik teha enda andmete põhjal reaalne konto oma päris nimega aga on võimalik panna ka omale alias nimi. Samuti on levinud ka see, et tehakse mõndadest kuulsustest nn liba kontosid ja sellest tuleb ainult palju pahandust ja probleeme. Samas on ju võimalik sul esitada kaebus, kui keegi on eksinud reeglite vastu.
Kohalolek - Orkutisse on sisse inegreeritud Instant Messengeri laadne asi, millega on võimalik suhelda inimestega on on hetkel 'sees'. Võimalik on luua ka Ühendusi ('Community') selleks et kui näiteks tahad midagi öelda kõikidele võrkpalli klubi liikmetele, siis läheb mail kõigile liikmetele näiteks. Ma olen ise kuulnud, et Orkutis on see funktsioon ka, et näidetakse 9 viimast sisseloginud sõpra. Kuid on olnud ka mitu juhtu kui nägin et sõber on sisseloginud Orkutisse aga kui tema käest küsisin, siis tuli välja et ta siiski sel ajal ei olnud Orkutis. Seega ma ei ole enam veendunud, kas see funktsioon ka töötab korrektselt.
Suhted - Orkutis oli algus aegadel ja üks arvi, mis näitas, mitme sõbraga sa olid oma sõprade kaudu niiöelda ühendatud. See on Orkutis tõesti hea asi, et sa näed kohe kui saad uue sõbraga tuttavaks, et kas teil on ka ühiseid tuttavaid. Muidugi on võimalik Orkutis ka lisada suvaline inimene või siis vähemalt küsida selle inimese käest, et kas ta oleks nõus su sõbraks saama.
kui lihtsamal juhul on tegu lihtsalt "oma-võõras"-valikuga (on minu listis või mitte), siis näiteks Orkut võimaldab täpsustada suhte ulatust (tuttavast väga hea sõbrani).
Vestlused - Orkutis on pigem nii, et sa ei ole kohustatud vastama kui kasutatakse 'Sodiraamatut'. Kui kasutatakse Orkutisse sisse integreeritud Instant Messenger programmi, siis oleks ikka viisakas ka vastata, samas sul on võimalik ka nii teha, et sa kui sa lisad sõpra, siis sa nagu ei soovi temaga rääkida läbi Instant Messengeri.
Rühmad - rühmi on võimalik luua näiteks mingi ühise huvi alusel, võib teha rühma ('Community') nii avaliku või ka privaatse, kus on olemas ka oma foorum, kus on võimalik küsimusi esitada ja vastata neile. Samuti võid korraldada küsitlusi oma 'rühmas'.
Reputatsioon - Orkutis sai alguses ainult mõned pildid üles panna, nüüd on see viidud peaaegu lõpmatuseni, sest mingi juba üle 1000 pildi üles riputada on meeletu ja üldse miks peaks inimene nii palju infot teisele jagama! Samas jah eks kindlasti on hea oma sõpradele näidata pilte näiteks ma hiljutisest reisist soojale maale. Lisaks on Orkutis jah väga reidilik piltide kommenteerimise võimalus. Võimalik on ka lisada ennast oma sõbra fänniks ja siis on võimalik hinnata sõpra kolmeses skaalas kui sõbralik, lahe või armas ta on niiöelda :) Enda profiili alt on võimalik ka näha kuidas sind sõbrad on hinnanud neis kategooriates. Mulle on jäänud mulje, et kui kasutatakse siis enamasti seda fänniks lisamise funktsiooni.
Jagamine - oma profiili juurde on võimalik kirja panna ka erinevaid rakendusi, näiteks sinu blogimise aadress (Blogger) või siis sinu piltide kogu (Picasa Web Album). Lisaks on võimalik lisada lõputu hulk muid pisikesi rakendusi, näiteks pisemaid mänge, milledes on sul võimalik teha mingi tulemus ja siis seda ka oma sõpradele näidata ja siis sellega nagu neile välja kutse esitada, et kas keegi suudab paremini. Muidugi saab oma teadmisi jagada ka oma kogukonna foorumis. Ja lisaks saad jagada oma kgemusi enda piltidega ning on ka võimalik oma kontoalla panna lingid YouTube videodest, näiteks kui sa leidisid mingi laheda video või siis oma tehtud rallividoe näiteks :) Kuigi enamasti jagatakse igasuguste muusikavideode YouTube'i linke.

No comments: